Z chronicznym zmęczeniem można sobie poradzić

Uczucie zmęczenia, pogorszony nastrój, problemy z zasypianiem ? to wszystko objawy syndromu chronicznego zmęczenia. Pomocne w walce ze schorzeniem mogą okazać się zmiana stylu życia i zdrowsze odżywianie.

Choroba dotyka co trzeciego Polaka w wieku 30-40 lat ? głównie ludzi energicznych, żyjących w ciągłym pośpiechu i stresie. Taki tryb życia prowadzi do zmniejszenia wytwarzania w mózgu serotoniny ? substancji, która pobudza i powoduje, że jesteśmy bardziej zadowoleni z życia. ?Jeśli mimo odpoczynku czujemy się zmęczeni oraz senni, bolą nas mięśnie, mamy problemy z koncentracją i stan ten trwa już co najmniej od pół roku, wtedy mówimy o zespole chronicznego zmęczenia (CFS)? ? wyjaśnia dietetyk Barbara Kreft.

U podstaw tej choroby wymienia się także złe odżywianie i brak aktywności fizycznej. W naszym codziennym jadłospisie powinno znaleźć się więcej przeciwutleniaczy (witaminy A i E) oraz substancji chroniących układ odpornościowy. ?Nie polecam stosowania suplementów diety. Są one wytwarzane sztucznie, to chemia? ? mówi serwisowi infoWire.pl ekspertka. Warto dostarczać organizmowi białka roślinnego, jeść warzywa i owoce, a także orzechy oraz nasiona, które są bogate w kwasy omega 3.

Oprócz tego bezwzględnie należy więcej się ruszać. Unikajmy jednak forsujących ćwiczeń i nadmiernego wysiłku ? zdecydujmy się np. na jogę czy spacery. Ale nic na własną rękę. Jeśli cierpimy na CFS, należy udać się do specjalisty i razem z nim opracować program terapii.dostarczył infoWire.pl
Źródło infoWire.pl. Dostarczył
Authors
Top