Czy dodatki do żywności są bezpieczne? Co oznacza E?

Co oznaczają i jaki mogą mieć wpływ na nasze zdrowie dodatki dodawane do żywności

Co to są dodatki do żywności?

Dodatki to substancje stosowane podczas przygotowywania żywności w różnych celach, takich jak barwienie, słodzenie, konserwowanie itd. Prawodawstwo Unii Europejskiej definiuje dodatki jako ?każdą substancję, która w normalnych warunkach, ani nie jest spożywana sama jako żywność, ani nie jest stosowana jako charakterystyczny składnik żywności, bez względu na swoją ewentualną wartość odżywczą, której celowe dodanie, ze względów technologicznych, do żywności w trakcie jej produkcji, przetwarzania, przygotowywania, obróbki, pakowania, przewozu lub przechowywania powoduje, lub można spodziewać się zasadnie, że powoduje, iż substancja ta lub jej produkty pochodne stają się bezpośrednio lub pośrednio składnikiem tej żywności?.

Co oznacza E?
Symbol E oznacza że dany dodatek jest zarejestrowany i dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Numer nadany przez INS (International Numbering System) określa do jakiej grupy zalicza się dany dodatek. Grupy dodatków określa Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności.

Główny podział dodatków z listy:

100?199 Barwniki
200?299 Konserwanty
300?399 Przeciwutleniacze i regulatory kwasowości
400?499 Emulgatory, środki spulchniające, żelujące itp.
500?599 Środki pomocnicze
600?699 Wzmacniacze smaku
900?999 Środki słodzące, nabłyszczające i inne
1000?1999 Stabilizatory, konserwanty, zagęstniki i inne

Czy dodatki do żywności są bezpieczne?
Teoretycznie bezpieczeństwo wszystkich obecnie dopuszczonych dodatków do żywności zostało ocenione przez Komitet Naukowy ds. Żywności (SCF) lub Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jednak większość ocen pochodzi z lat 80-tych i 90-tych, a niektóre nawet z lat 70-tych. Dlatego EFSA ponownie poddaje ocenie bezpieczeństwo dodatków. Ponowna ocena zostanie przeprowadzona do 2020 r.

Dodatki budzące wyłącznie minimalne obawy toksykologiczne mogą być dodawane do prawie wszystkich przetworzonych środków spożywczych, na przykład: węglan wapnia (E 170), kwas mlekowy (E 270), kwas cytrynowy (E 330), pektyny (E 440), kwasy tłuszczowe (E 570) i azot (E 941).
Z drugiej strony należy wspomnieć, że wiele środków spożywczych zawiera naturalnie występujące substancje, które są jednocześnie dopuszczone jako dodatki do żywności. Na przykład w jabłkach można znaleźć ryboflawiny (E 101), karoteny (E 160a), antocyjany (E 163), kwas octowy (E 260), kwas askorbinowy (E 300), kwas cytrynowy (E 330), kwas winowy (? 334), kwas bursztynowy (E 363), kwas glutaminowy (E 620) oraz L-cysteinę (E 920).
W niektórych środkach spożywczych stosowanie dodatków do żywności jest bardzo ograniczone. W przypadku żywności nieprzetworzonej, takiej jak mleko, świeże owoce i warzywa, świeże mięso i woda, dozwolonych jest tylko kilka dodatków.

Pamiętajmy, że im większy jest stopień przetworzenia żywności, tym więcej dodatków jest dopuszczonych i stosowanych. Słodycze, słone przekąski, napoje aromatyzowane oraz desery, to niektóre produkty mieszczące się w kategorii wysokoprzetworzonych środków spożywczych, gdzie dopuszczonych do stosowania jest wiele dodatków do żywności.

________________________________________
Dietetyk, mgr Agnieszka Ślusarska-Staniszewska
Poradnia Dietetyczna 4LINE, www.4line.pl
Tel: 502 501 596, ul. Dolna 17/60, Warszawa

Authors
Top